top of page

Żywienie Alpak

Alpaki to zwierzęta pastwiskowe. Pochodzą z obszarów o ubogiej podaży pokarmu, ich układ trawienny i system przemiany materii są więc ewolucyjnie przystosowane do pożywienia ubogiego w składniki pokarmowe, lecz bogatego w pasze objętościowe.

Dobrej jakości siano, trawa pastwiskowa i czysta woda są podstawą żywienia, ale konieczne jest codzienne uzupełnienie w postaci paszy pełnoporcjowej dla alpak, która dostarczy niezbędnych witamin, mikro i makroelementów.

Maria Dymnicka i Andrzej Łozicki w publikacji Żywienie Dzikich Zwierząt zalecają dwie dawki żywieniowe dla alpak.

Dawka pokarmowa zimowa: siano 3 kg –  marchew 0,5 kg, ( w niewielkich ilościach jako uzupełnienie można podawać:  buraki ćwikłowe, kapusta, cebula, jabłka ) Pasza pełnoporcjowa dla alpak (wielbłądowatych) w ilości od 0,5 do 1 % masy ciała (np. m.c. 60 kg  0,3 – 0,6 kg paszy ) w zależności od kondycji zwierząt, ciąży, laktacji.

Dawka pokarmowa letnia: siano 1 kg - zielonka 2 kg.  Pozostałe pasze tak jak w okresie zimowym.

Przez cały okres chowu niezbędny jest dostęp do lizawki mineralizowanej.

Opracowana przez Wytwórnię receptura pasz dla alpaki ( wielbłądowate ) uwzględnia wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju składniki pokarmowe. Zawiera: Pszenica, kukurydza, otręby pszenne, mączka  z traw i lucerny, siemię lniane, makroelementy i mikroelementy: fosforan, węglan wapnia, chlorek sodu, premiks witaminowo mineralny.

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe określono na podstawie danych:

National Research Council

Nutrient Requirements of Small Ruminants - New World Camelids.

 

Zofia Połczyńska

Wytwórnia Pasz “Morawski”

Żurawia 19,  89-240 Kcynia

www.sukces.info.pl

e-mail: pasza@sukces.info.pl

bottom of page