Pasza dla jeleniowatych hodowlana
(Jelenie, sarny, daniele)
O zwiększonej zawartości wapnia, fosforu, metioniny, cystyny i biotyny.
Przeznaczenie paszy
Pasza przeznaczona jest dla jeleniowatych (jelenie, sarny daniele, łosie), jako pasza uzupełniająca naturalne pasze łowiska w okresie nakładania poroża u samców i rozwoju płodu u samic.
Korzyści stosowania paszy
Obserwowany jest wyraźny wpływ na stan zdrowotny, wagę ciała, wykształcenie poroża a jednocześnie ograniczenie szkód w uprawach i drzewostanie. Pasza dostarcza organizmowi zwierzęcia dużo składników odżywczych; białka , węglowodanów, tłuszczów, a w szczególności łatwo przyswajalnych związków wapnia
i fosforu stanowiących podstawowy budulec poroża oraz ważnych w procesie metabolizmu tworzenia tkanki poroża, metioniny, cystyny, biotyny (witamina H).
Skład surowcowy
Pszenica, kukurydza, śruta poekstrakcyjna słonecznikowa, siemie lniane, kora z drzew liściastych, mączka z lucerny i traw, mąka pszenna paszowa, otręby pszenne, chlorek sodu, węglan wapnia, fosforan jednowapniowy, premiks witaminowy i mineralny, metionina, biotyna.
Zalecenia żywieniowe
Wielkość stosowanych dawek zależy od systemu chowu, od zasobności i obciążenia łowiska, wieku, ciężaru ciała i stanu zdrowotnego oraz przebiegu zimy (temperatura i śnieg). Maksymalnie do 1 kg dziennie na sztukę. Wybierając sposób dokarmiania należy unikać podawania paszy łatwo dostępnej i w większej ilości gdyż powoduje to, że zwierzyna najada się stosunkowo szybko, stojąc bez ruchu, ograniczając czas na
wyszukiwanie żeru.
Informacje dodatkowe
Pasza granulowana o średnicy Ø 6 mm. Największa wartość do 6 miesięcy od daty produkcji. Przechowywać na paletach w przewiewnym suchym miejscu.
Poroże jeleniowatych składa się z 50% fosforanu wapnia 5% innych soli wapnia i magnezu oraz 45% substancji organicznych. Potrzeby pokarmowe ustalone zostały między innymi na podstawie badań i analiz prof. Zbigniewa Jaczewskiego. Uważa on, że poroże silnego byka o masie 10 kg zawiera około 5 kg wapnia i fosforu. Uwzględniając okres 120 dni nakładania poroża i przyjmując 70% przyswajalności wapnia i fosforu należy zabezpieczyć w paszy treściwej i objętościowej na cele bytowe i tworzenia poroża
około 54 g wapnia i 46 g fosforu dziennie. Od 70% do 80% potrzeby te pokrywane są z paszy objętościowej i rezerw organizmu a w 20% do 30% powinny być uzupełnione z paszy treściwej co jest czynnikiem decydującym o jego jakości.
Zawartość składnuików pokarmowych w 1 kg paszy
białko surowe 12,7 %
tłuszcz surowy 2,5 %
włókno surowe 14,0 %
wapń 1,9 %
fosfor 1,0 %
magnez 0,4 %
witamina A 16 000,0 I.E./kg
witamina D3 1 600,0 I.E./kg
witamina E 113,0 mg/kg
witamina C 120,0 mg/kg
witamina K 2,4 mg/kg
witamina B1 4,9 mg/kg
witamina B2 9,6 mg/kg
witamina B6 8,4 mg/kg
witamina B12 30,0 mcg/kg
kwas pantotenowy 24,0 mg/kg
kwas nikotynowy 97,0 mg/kg
kwas foliowy 1,8 mg/kg
biotyna 220,0 mcg/kg
cynk 77,0 mg/kg
żelazo 171,0 mg/kg
miedź 20,0 mg/kg
jod 0,9 mg/kg
selen 0,4 mg/kg
kobalt 2,00 mg/kg